Ürgüp Üçgüzeller

Ürgüp Fairy Chimney

Ürgüp peri bacaları, bölgenin simgesi haline gelen unsurlar arasındadır. Eşsiz ve büyüleyici yapısıyla yerli ve yabancı pek çok turisti çekmektedir. Hem yazları, hem de kışları masal dünyasından çıkmış bir görüntü sunmaktadır.

Destinasyon, firma olarak Kapadokya kırmızı tur servisinin, peri bacaları dâhil tüm servisleri şöyledir;

  1. Üçhisar Kalesi,
  2. Göreme Açık Hava Müzesi,
  3. Ürgüp Peri Bacaları
  4. Paşabağları (Keşişler Vadisi)
  5. Devrent (Hayalgücü Vadisi)
  6. Avanos – Pottery Demonstration
  7. Otele Bırakma

Turumuzun tüm noktaları bu şekildedir. Çıkış saatimiz 10:00 olarak standarttır. Bununla beraber konuklarımızın isteğine göre ayarlamalar mevcuttur. Aynı istek dâhilinde ilave yerler eklenmektedir. Kapadokya kırmızı tur sonunda tüm misafirlerimiz, alındıkları otellere kadar uğurlanmaktadır.

Ürgüp Peri Bacaları Konumu

Kapadokya kırmızı tur kapsamında üçüncü destinasyonumuz olan peri bacaları, Nevşehir İli’nin, Ürgüp İlçe’sinde yer almaktadır. Ülkemizde yalnızca Kapadokya’ya özgü olduğu için her yıl yerli ve yabancı, binlerce turist çekmektedir.

Tura katılacak misafirlerimizin, gezi boyunca rahat edeceği kıyafetler tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Ürgüp Peri Bacaları Oluşumu

Kapadokya, tarihi dokusu bakımından Eskiçağ’a kadar takip edilmektedir. Peri bacaları, bu tarihi dokuya adı gibi büyülü dokunuşlar bırakmaktadır.

Ürgüp fairy chimney, büyük ve etkileyici yapısıyla ilk görenleri büyüsü altına almaktadır. Eski dönemlerde bu farklı yapısı nedeniyle periler ile eşdeğer tutulmuştur.

Peri bacaları, tanım olarak “Kırgıbayır ile kurak havzalardan, vadilerden aşağı inen sel sularının, aşındırması sonucu meydana gelen kaya yapısı” olarak açıklanmaktadır. Bu nedenle çapları da 1 ile 15 metre arasında farklılık göstermektedir.

Yapılar, boyut olarak da farklılık göstermektedir. Bununla beraber bir kişinin boyundan, on katlı binaları aşabilecek boyutlara sahiptir.

Ürgüp Beri Bacaları Ziyaretleri

Ürgüp beri bacaları, firmamızca sunulan kırmızı turun haricinde, balon uçuçlarıyla havadan da gözlemlenmektedir.

Seçtiğiniz tur ne olursa olsun, peri bacaları her ziyaretinizde sizi farklı bir atmosferle karşılar. Kışın üstü bembeyaz örtüyle kaplanan devasa yapılar, size hikâyerden çıkmış izlenimi oluşturur. Tur büyük ilgi kaynağı olduğu için, rezervasyonu bizi arayıp, erken yaptırmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir