Kapadokya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KAPADOKYA DA GEZİLMESİ GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
Kapadokya da görülmesi gereken o kadar çok doğal ve tarihi güzellik var ki bunları saymakla bitiremeyiz. Klasik Kapadokya turlarında bu yerlerin pek azı gezilebilmektedir.

Kapadokya ya defalarca da gelinse keşfedilmeye hazır yeni yerler mutlaka bulunacaktır. Kapadokya yı tamamen keşfe niyetliyseniz eğer uzunca bir süre Kapadokya nın misafiri olmanız gerekecektir fakat zamanım kısıtlı diyorsanız eğer en azından 3-4 gününüzü Kapadokya için ayırmalısınız.

Bununla birlikte Kapadokya da gezilmesi görülmesi gereken yerleri sıralayacak olursak
– Göreme açık hava müzesi
– Uçhisar kalesi
– Paşabağları
– Güvercinlik vadisi
– Ürgüp
– Asmalı konak
– Avanos çanak çömlek atölyeleri
– Çavuşin
– Hayal vadisi
– Mustafapaşa sinasos
– Derinkuyu yer altı şehri
– Kaymaklı yer altı şehri
– Ortahisar
– Zelve
– Ihlara vadisi
– Selime katedrali
– Aşıklı höyük
– Gaziemir yer altı şehri ve yer altı kervansarayı
– Narlıgöl krater gölü
– Saratlı yer altı şehri
– Sofular vadisi
– Manastır vadisi
– Aziz gregorius kilisesi
– Yüksek kilise
– Nora antik şehri
– Ilısu roma hamamı
– Sultanhanı
– Tepesidelik han
– Alayhan
– Güzelyurt Gelveri
– Gümüşler manastırı
– Tyana roma havuzu
– Kemerhisar su kemerleri

Göllüdağ – Soğanlı vadisi

KAPADOKYA HANGİ AYDA GÜZELDİR HANGİ MEVSİMDE GİDİLİR
Kapadokya her mevsim başka güzeldir . Yılın her ayı Kapadokya ya gidilir ve büyük bir keyifle gezilebilir. Kapadokya ziyaretçilerinin en çok tercih ettikleri aylar Nisan,Mayıs, Haziran, Temmuz , Ağustos, Eylül , Ekim, Kasım ayları olmakla birlikte Kapadokya kışın beyaz örtü içerisinde de farklı bir güzelliğe sahiptir.
İlkbahar, Sonbahar ve Kış aylarında Kapadokya ya giderken yanınızda kışlık kıyafetlerinizden bulundurmanız gerekecektir. Gündüz olmasa da akşamları serin olacaktır.

KAPADOKYA YA NASIL GİDİLİR KAPADOKYA ULAŞIM BİLGİLERİ
Kapadokya ya Karayolu ve Havayolu ile ulaşım imkanları zengindir. Karayolu ile Kapadokya ulaşmak için İstanbul Ankara tarafından geliyorsanız eğer Ankara dan konya yoluna girmeniz ve Aksaray üzeri Tuzgölünü de ziyaret ederek gelmeniz gerekecektir Adana tarafından ulaşmak için ise Niğde üzeri veya Aksaray üzeri geliş tercih edilebilir. İzmir tarafından kapadokya ya gelmek için Konya üzeri Aksaray rotasını takip etmek gerekecektir Doğu dan Kapadokya ya ulaşmak için ise Kayseri rotasını takip etmek gerekir Havayolu ile kapadokya ya ulaşmak için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. En uygun seçenek Nevşehir havaalanı dır. Pegasus un ve Thy nin Nevşehir havalimanına uçuşları bulunmaktadır. Kayseri havalimanı ise 2. Seçenektir. Son olarak ise Konya havalimanı seçeneğidr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir