Paşabağları (keşişler vadisi)

Paşabağları (Keşişler Vadisi)

Hem yaz, hem dekuş aylarında farklı tecrübeler sunan Kapadokya kırmızı tur, bölgenin hem doğasını, hem de tarihini tanımada yardımcı olmaktadır. Bölgede yer alan Paşabağları, misafirlere eşsiz bir görüntü sunmaktadır.

Paşabağları (keşişler vadisi) destinasyonu, tur firmamızın durak noktalarından bir tanesidir. Kırmızı tur kapsamında konuklarımıza sunduğumuz turumuzun tam güzergâhı şöyledir;

  1. Üçhisar Kalesi
  2. Göreme Açık Hava Müzesi
  3. Ürgüp Peri Bacaları
  4. Öğle Yemeği
  5. Paşabağları (Keşişler Vadisi)
  6. Devrent (Hayalgücü Vadisi)
  7. Avanos – Pottery Demonstration

Turumuza katılmak isteyen misafirler, rezarvasyonun işlemlerini önceden yaptırması gereklidir. Araçlarımız, doğrudan katılımcıları otellerinden almaktadır. Alış zamanı 10:00 olmakla birlikte, istekler doğrultusunda değişiklikler de yapılmaktadır.

Kapadokya kırmızı tur sonlanınca, konuklar alındıkları otellere geri bırakılmaktadır.  Tura katılacak kişilerin, rahat ve esnek hareket sunacak kıyafetler tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Paşabağları (Keşişler Vadisi) Konumu

Paşabağları (keşişler vadisi), Zelve Ören Yeri’nin 1 kilometre yakınında bulunan, doğal bir güzelliktir. Bulunduğu konum, peri bacalarını en iyi izleyecebileceğiniz noktadadır. Vadi, bir dönem güzel üzüm bağlarına da ev sahipliği yapmıştır.

Tur kapsamında buraya gidilerek, peri bacalarının uzaktan görünümü izlenmekte; Bölgenin tarihi ve Zelve Ören Yeri üzerine bilgi verilmektedir.

Paşabağları (Keşişler Vadisi) Tarihi

Paşabağları geçmiş dönemlerde Keşişler ya da Rahipler vadisi adlarıyla tanımlanmıştır. Bunun temel nedeni, gerek Zelve, gerekse vadinin Milattan Sonra 9 ve 13.  yüzyıllarda Hristiyanlar için önemli bir dini ve yerleşim merkezi olmasıdır. O dönemlerde inşa edilerek bugüne gelen ibadet ve barınma yerleri,  hâlâ izlenmektedir.

Bölgede, Aziz Simeon adına inşa edilmiş kaya yapıları ile şapeller, günümüzde de izlenmektedir. Paşabağları (Keşişler Vadisi) içerisinde Geyikli, Üzümlü ve Balıklı kiliseleri, en önemli yapılardandır. Ait oldukları dönem bakımından ise İkonoklastik dönem öncesidir.

Vadide ayrıca camiler, değirmenler, tüneller, yerleşim yerleri de yer almaktadır. Bu bakımdan bölge, birçok kültürün adeta birleşme noktasındadır. Yabancı turistler arasında ilgi kaynağı olduğu için, kontenjanlarımız hızlı şekilde dolmaktadır. Bu nedenle tavsiye, bizden önceden rezervasyon almanızdır. İletişim kurarak, konuyla ilgili ayrıntıları alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir