Göreme Açık Hava Müzesi

Goreme acikhavamuzesi

Göreme Open Air Museum

Kapadokya kırmızı tur destinasyonlarından Göreme, tur firmamızın ikinci durak noktasıdır. Tarihi karakteri ve açık hava müzesiyle konuklara büyüleyici anlar yaşatmaktadır. Turumuz esnasında konuklarımızla birlikte uğradığımız noktalar şu şekildedir;

 1. Üçhisar Kalesi,
 2. Göreme Açık Hava Müzesi,
 3. Öğle Yemeği,
 4. Paşabağları-Keşişler Vadisi
 5. Devrent-Hayalgücü Vadisi
 6. Avanos-Pottery Demonstration
 7. Otele Bırakma

Göreme Open Air Museum ziyaretinde bulunmak isteyen adaylar, bu tura girmelidir. Misafirlerimiz doğrudan otellerinden alınıp, aynı noktaya bırakılmaktadır. Standart alış saatimiz 10:00 olmakla beraber, sizlerin isteklerine göre ayarlama yapılmaktadır.

Ayrıca tur firmamız, Kapadokya kırmızı tur üzerine, istek destinasyonlar da eklemektedir.

Göreme Open Air Museum Konumu

Göreme Açık Hava Müzesi, aynı kasabanın, 2 kilometre doğusunda kalmaktadır. Aslen bir yerleşim yeri olarak tasarlanmış olup, asırlar boyu kullanım görmüştür. Tur kapsamında bölge ayrıntılı olarak gezilmekte, tüm detayları paylaşılmaktadır.

Göreme Open Air Museum Tarihi

Kapadokya kırmızı tur kapsamında olan müze, Milattan Sonra 4. yüzyıldan, Milattan Sonra 13. yüzyıla kadar yerleşim görmüştür. Bu dönem aralığında, yoğun manastır hayatı görülmektedir. Konum, manastır eğitim sisteminin de başlangıç noktası olarak düşünülmektedir.

Yerleşim sebebiyle kaya blokları içlerinde yemekhaneler, oturma yerleri, şapeller ve kiliseler yer almaktadır. Zamanında Kayseri başpiskoposu Aziz Basil de buraya gelerek, hem öğreti yapmış, hem de öğrenci yetiştirmiştir.

Sanatın, yapılarla birleşmesi sonucunda Unesco, Göreme Open Air Museum harikasını 1985 yılında Dünya Mirası Listesi’ne eklemiştir.

Göreme Açık Hava Müzesi Yapısı

Göreme Açık Hava Müzesi, iki farklı boyamaya sahiptir. Bunlardan ilki, kayayı düzeltme şeklinde yapılan uygulamadır. DiğeriYSE fresko ve secco teknikleriyle gerçekleştirilmiştir.

Kilise yapılarında işlenmiş olan konularSA Hz. İsa ile İncil’den gelmektedir. Müze kapsamında bulunan kiliseler,

 1. Kızlar ve Erkekler Manastırı,
 2. Aziz Basil Kilisesi,
 3. Elmalı Kilise,
 4. Aziz Barbara Kilisesi,
 5. Yılanlı Kilise,
 6. Karanlık Kilise,
 7. Çarıklı Kilise,
 8. Çarıklı Kilise,
 9. Tokalı Kilise,

Şeklindedir. Turumuz yoğun ilgi sebebi olduğu için, kontenjanlar hızlıca tükenmektedir. Dolayısıyla bizimle iletişime geçerek, rezervasyon yapmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir