Belisırma Köyü

belisırma

Belisırma

Tarihi ve doğal güzelliklerin birleştiği Kapadokya yeşil tur, tatilinizi daha unutulmaz hale getirmektedir.

Tur firması olarak sizlere sağladığımız Kapadokya yeşil tur, doğaseverler ve tarih severlere eşsiz dakikalar yaşatacaktır. Yaptığımız ziyaretler, şu noktalara gerçekleştirilmektedir;

 1. Göreme Panorama
 2. Derinkuyu Yer Altı Şehri
 3. Ihlara Vadisi
 4. Belisırma
 5. Selime Kalesi & Manastırı
 6. Güvercinlik Vadisi

Tur başlangıcımız otelden olup, öncelikle sizlerin alınması yapılmaktadır. Alma saatimiz, sabah saat 10:00 şeklindedir. Ancak esnek olup, istek olursa değişiklik olmaktadır. İster daha önce, isterseniz daha sonraya saat belirlemek de mümkündür. Öğle yemeği, Belisırma lokasyonunda verilmektedir.

Eğer Kapadokya’da özel olarak görmek istediğiniz yerler varsa, firmamız size tercih belirtme fırsatı da sunmaktadır. Tek yapmanız gereken bizimle iletişim kurmak, ardından isteklerinizi açıklamaktır.

Turda daha rahat etmek için tavsiye edilen, esnek hareket imkânı sunan giysiler önerilmektedir. Ihlara Vadisi ve Belisırma doğa yürüyüşü bulundurmaktadır.

Belisırma Konumu

Belisırma, Ihlara Vadisi ortasında yer almaktadır. Burada akan Melendiz Çayı’nın, hemen kenarında uzanmadır. Gerek vadi, gerekse Belisırma Rumlar tarafından “Peristirema” adıyla bilinmektedir. Ancak bölgeye Türkler’in gelmesiyle beraber isim de Türkçeleşmiştir.

Belisırma

Belisırma Köyü, turumuzun destinasyonlarından bir tanesidir. Burada Ihlara Vadisi ziyareti esnasında gelinmektedir. Ardından öğle yemeği de, burada yenmektedir.

Belisırma, ilk Hristiyanların yaşadığı yerler arasındadır. Zira Kırkdamaltı Kilisesi’nde bulunan bazı freskler,  vadi mağaralarında ilk Hristiyanların yaşadığına işaret etmektedir.  Selçuklu döneminde de bölge kullanılmıştır. Bu dönem fresklerinde bir Selçuklu elçisiyle de karşılaşılmaktadır.

Ihlara Vadisi, genelinde misafirlerin ziyaretine açık 14 kilise bulundurmaktadır. Bunlardan 7 tanesi, Belisırma civarındadır. Melendiz Çayı’nın doğusunda,

 1. Ala kilise,
 2. Bezirhane,
 3. Karagedik kilisesi,

Yer almaktadır. Batısında ise,

 1. Direkli kilisesi,
 2. Batkın kilisesi,
 3. Kırkdamaltı kilisesi,
 4. Bahattin Samanlığı Kilisesi,

Yer almaktadır. Bölge doğal güzelliğinin haricinde, kültürlerin de birleşme noktasındadır. Kapadokya yeşil tur içinde popüler bir tercihtir. Burayı görmek istiyorsanız, tura hemen kayıt olmanız önerilmektedir. Zira kontenjanlarımız her yıl, çabuk şekilde dolmaktadır. Detaylı bilgiler almak için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir