Derinkuyu Yer Altı Şehri

Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya, doğa güzellikleri ve Anadolu’daki stratejik konumuyla Eskiçağ’dan beri ilgi görmüştür. Bu, turistik önemini de arttırmaktadır. Turumuzca düzenlenen Kapadokya yeşil tur, bölgenin bugüne kadar olan tarihini öğrenmede size yardımcı olmaktadır.

Yeşil tur, konuklara pek çok eşsiz güzelliği ziyaret etme fırsatı vermektedir;

  1. Göreme Panorama
  2. Derinkuyu Yer altı Şehri
  3. Ihlara Vadisi
  4. Belisırma
  5. Selime Kalesi & Manastırı
  6. Güvercinlik Vadisi

Destinasyonlar arasında bulunan Derinkuyu yer altı şehri, size hayatınızın en güzel deneyimini yaşatacaktır. Yer altına yapılan şehirde bir dönem insanlar yaşamış, aktif olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise tamamen tarihi bir güzelliktir.

Burayı görmek istiyorsanız, Kapadokya yeşil tur programımıza katılmanız yeterlidir. Misafirlerimiz, sabah saat 10:00’da, otelleri önünden alınmaktadır. Tur sona erdiğinde, aynı şekilde geri bırakılmaktadır.

Ancak firmamız, alım saatlerini geriye ve ileriye yönelik değiştirmektedir. Bunun için bize bilgi vermeniz yeterlidir. Aynı şekilde görmek istediğiniz farklı yerleri söylerseniz, rehberlerimiz eşliğinde görme fırsatınız vardır.

Derinkuyu Yer Altı Şehri Konumu

Derinkuyu yer altı şehri, Niğde – Nevşehir yolu üzerindedir. Nevşehir İline 30 kilometre olan, Derinkuyu İlçesi’nde yer almaktadır.

Derinkuyu Yer Altı Şehri Yapısı

Derinkuyu yer altı şehri, yerin altında bulunan kayalara oyulmuş, 8 katlı bir komplekstir. Bir dönem insanların yaşamış olduğu şehir, okul amacıyla kullanılan odalara dahi sahiptir.

Şehrin tarihi, Asur Ticaret Kolonileri dönemine dek izlenmektedir. İlk Hristiyanların da Romalıların sığındığı yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle içerisinde,

  1. Erzak depoları,
  2. Havalandırma bacaları,
  3. Şarap imalathaneleri,
  4. Kiliseler,
  5. Manastırlar,
  6. Su kuyuları,
  7. Tuvaletler,
  8. Toplantı odaları,

Gibi yapılar mevcuttur. Her tünelin giriş ve çıkış noktasında, güvenlik sebebiyle koyulan büyük taş silindirler mevcuttur.

Tarihe ilginiz varsa Kapadokya yeşil tur kaydı yaptırarak, ilk Hristiyanların nasıl bir ortamda hayatlarını devam ettirdiklerini görebilirsiniz.

Derinkuyu yer altı şehri, özellikle yabancı turistler arasında her yıl ilgi kaynağıdır. Dolayısıyla katılmak isteyenlerin, önceden iletişime geçerek, rezervasyonlarını yaptırmaları önerilmektedir. Herhangi bir sorunuz varsa sormanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir