Uçhisar Kalesi, Kırmızı Tur

Uçhisar Kalesi

Üçhisar, Kapadokya kırmızı tur programımızın ilk destinasyonudur. Yolculuğumuzun tüm konumları şöyledir;

  1. Üçhisar Kalesi,
  2. Göreme Açık Hava Müzesi,
  3. Öğle Yemeği,
  4. Paşabağları – Keşişler Vadisi,
  5. Devrent – Hayalgücü Vadisi,
  6. Avanos – Pottery Demonstration,
  7. Otele Bırakış.

Ancak firmamız, sizlerin isteklerine göre destinasyonlar da eklemektedir. Üçhisar Kalesi için çıkış saatimiz sabah saat 10:00’dır. Bununla beraber, konukların isteklerine göre daha erken ve geç de olmaktadır.

Tura katılacak misafirlerimizin, rahat giyim tercih etmesi tavsşye edilmektedir. Yolculuğumuzun ilk noktası olan Üçhisar Kalesi, gizemli yolları ve tarihi karakteri ile beraber sizleri etkisine alacaktır.

Uçhisar Kalesi Konumu

Üçhisar Kalesi, Nevşehir İli’nin, merkezine bağlı bir beldesi olan Üçhisar’da, bölgeye hâkim bir konumda yer almaktadır. İl merkezine 5 kilometre uzakta bulunmaktadır. Kalenin en üst noktasına çıkıldığında, tüm bölge rahat şekilde görülmektedir. Ayrıca Kapadokya’nın da en yüksek konumudur.

Uçhisar Kalesi Tarihi

Üçhisar Antik Roma döneminden beri kullanıldığı bilinen bir kaledir. Bir dönem Hristiyanlara ev sahipliği yapmıştır. Özellike Doğu Roma’nın, Araplar ile olan mücadelesinde, bir savunma merkezi olarak görülmektedir. Selçuklu ve Anadolu Beylikler döneminde de kullanılan kale, Karamanoğulları zamanında “Uçhisar Kalesi” olarak anılmıştır.

Bu dönemde yoğun bir nüfus yaşamış olup, kale son olarak Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Yapı, bitişik vaziyette iki peribacasından meydana gelmektedir. Halk bunların büyüğüne “Ağanın Kalesi”, daha küçük olanına ise “Çavuşun Kalesi” adını vermektedir.

Uçhisar Kale Yapısı

Kapadokya kırmızı tur kapsamında ilk durağımız, aslen savunma ve gözetleme amaçları taşımaktadır. Bir zamanlar kaleye giden yol kullanılsa da, artık güvenlik sebebiyle kapatılmıştır. Gizli yollara sahip olup, Roma döneminden kalma oyma odalar, sığınaklar ve daha pek çok unsura sahiptir.

Konuklarımızla beraber buraya gelindikten sonra, yapı tüm ihtişamı, ayrıntılı tarihi ve gizemleriyle anlatılmaktadır. Üçhisar Kalesi turuna katılmak için misafirlerimizin, önceki tarihlerden yer ayırtması tavsiye edilmektedir.

Zira bölge, yabancı turistler arasında da oldukça popülerdir. Geç tarihlere kalmak, kontenjan eksikliğine neden olabilir. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için, tur firmamızla irtibat kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir